Artykuł sponsorowany
Automatyzacja różnych procesów odbywających się we współczesnych przedsiębiorstwach jest już standardem. Tego typu działania pozwalają na zwiększenie efektywności pracy, a także ograniczenie ryzyka dla pracowników. Odgrywają one szczególnie ważną rolę w zadaniach takich jak sortowanie, obsługa maszyn CNC czy pakowanie towaru.
Optymalizacja pakowania jest niezwykle istotna dla przedsiębiorstw logistycznych i transportowych, którym zależy na osiągnięciu maksymalnej wydajności. Warto mieć na uwadze, że w głównej mierze właśnie od tego etapu zależy efektywność kolejnych procesów. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy trzeba obsłużyć niestandardowe produkty o unikalnych parametrach – mowa między innymi o ładunkach wielkogabarytowych, towarach o skomplikowanym kształcie czy wyrobach wymagających specjalnego traktowania. To zadania, z którymi standardowe maszyny mogą sobie nie poradzić: w takich sytuacjach warto postawić na zaawansowane, zautomatyzowane linie pakujące ze zintegrowanymi maszynami i robotami.
Stosowanie zaawansowanych technicznie robotów przemysłowych to rozwiązanie, z którym można spotkać się coraz częściej w świecie przemysłu. Są to przede wszystkim automatycznie sterowane roboty manipulacyjne, których funkcjonalność pozwala na sprawną realizację wielu zadań. Oferują one kilka stopni swobody, dzięki czemu mogą wykonywać nawet najbardziej skomplikowane czynności. W szczególnie wymagających zadaniach wykorzystywane są dodatkowo ich właściwości mobilne.
Wśród różnych rodzajów robotów przemysłowych bardzo dużą popularnością cieszą się m.in. roboty paletyzujące, których zadaniem jest układanie towarów na paletach w określonej konfiguracji i porządku. Ma to na celu ułatwienie realizacji kolejnych etapów, czyli m.in. wysyłki. Paletyzatory mogą być wykorzystywane do układania szerokiej gamy towarów – to bardzo wszechstronne rozwiązanie, które pozwala zoptymalizować procesy w firmie na wielu istotnych płaszczyznach.
Nowoczesny system paletyzacji oferowany m.in. przez firmę Intrex to gwarancja maksymalnej wydajności, ciągłości pracy, powtarzalności, redukcji kosztów i zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. Dzięki wykorzystaniu zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji można osiągnąć naprawdę zadowalające wyniki pod kątem zwiększenia efektywności pracy. Wynika to m.in. z możliwości obsługi kilku palet jednocześnie, co znacznie przyspiesza cały proces.
Maszyny tego rodzaju są zaprojektowane tak, aby podnosić ramię robota nawet do dwóch metrów, co daje niemal nieograniczone możliwości układania warstw. Co więcej, system paletyzacji pozwala na realizację procesów zgodnie z indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstwa – poszczególne parametry można dostosować za pomocą dedykowanego oprogramowania. Ponadto paletyzatory sprawnie integrują się z dodatkowymi sprzętami, takimi jak przenośniki buforowe, magazyny palet, magazyny przekładek czy wiele innych.
System paletyzacji umożliwia dodatkowo wyeliminowanie kosztownych przestojów. Sama obsługa jest dość intuicyjna i odbywa się głównie z poziomu panelu sterowania. To wszystko sprawia, że takie rozwiązania stają się standardem w wielu firmach przemysłowych – nie ma wątpliwości, że w przyszłości to właśnie automatyzacja będzie podstawą działań na tym polu.
Fot.: Tima Miroshnichenko/pexels.com