Jak odpalić samochód na mrozie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpalanie samochodu na mrozie może się okazać bardzo trudnym zadaniem. Wynika to ze zmniejszenia się pojemności akumulatora w niskiej temperaturze i większych oporów, które stawia silnik. Co począć, gdy samochód nie chce odpalić? Jak poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy przydatne rozwiązania. 

Najłatwiej jest zapobiegać: stan akumulatora i nie tylko

Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu, który posiadamy, do zimy. W ten sposób znacząco zwiększamy swoje szanse na to, że odpalimy samochód w każdej sytuacji – także na mrozie. Dotyczy to w pierwszej kolejności stanu akumulatora. Przed zimą należy sprawdzić jego stan w warsztacie samochodowym. Starsze  akumulatory tzw. ‘’obsługowe’’ możemy sami naładować, używając prostownika. Oczywiście trzeba w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność. W tym przypadku pomoc mechanika będzie nam potrzebna po to, żeby sprawdzić stan elektrolitu.

Czego się wystrzegać? Głębokie rozładowanie akumulatora

Doprowadzenie urządzenia do takiego stanu będzie skutkowało jego uszkodzeniem. Napięcie nie może w nim spaść poniżej 10 V. 

Rozrusznik i świece

Te elementy także muszą być sprawdzone przed sezonem zimowym. W przypadku silnika wysokoprężnego sprawdza się stan świec żarowych. W silnikach benzynowych zwraca się uwagę na świece zapłonowe i przewody do nich prowadzące. 

Odpalanie na mrozie – jak tego nie robić?

Wśród różnych sposobów odpalania samochodu na mrozie istnieją takie, które są ryzykowne dla posiadanego przez nas sprzętu. Które możliwości warto wykluczyć? Odradza się odpalanie poprzez holowanie lub ‘’na popych’’. Może to skutkować poważną awarią silnika i np. zerwaniem paska rozrządu. Odradza się też stosowania substancji mających wspierać odpalanie na mrozie, które wprowadza się do silnika. 

Fot. Alexandr Podvalny/Pexels

Jak odpalić auto na mrozie? 

Polecamy kilka możliwości. Co do zasady trzeba odpiąć i oczyścić klemy – już taki zabieg może pomóc. Odłączenie i naładowanie akumulatora wymaga czasu. Co wówczas zrobić? Szybciej znajdziemy innego kierowcę, który pomoże nam odpalić nasz samochód dzięki pomocy swojego akumulatora. Wówczas warto dłużej przytrzymać kluczyk w stacyjce. 

Co jest ważne podczas szukania pomocy u innych kierowców?

Istotne jest to, żeby w przypadku silników Diesla ‘’pożyczać’’ prąd od kierowców posiadających samochody o takim samym rodzaju silnika. Co jeszcze będzie nam potrzebne? Odpowiednie kable do rozruchu samochodu. 

Nowoczesny sposób – zastosowanie powerbanku

Z pomocą może nam też przyjść nowoczesny gadżet w postaci powerbanku. Nie wystarczy jednak standardowe urządzenie, dzięki któremu naładujemy telefon. Potrzeba powerbanku ze specjalną funkcją, która pomaga w odpaleniu samochodu wtedy, gdy wszystko inne zawodzi. 

Wezwanie pomocy drogowej

W ostateczności można także skorzystać z pomocy drogowej. Oczywiście będzie się to wiązało ze skorzystaniem z assistance lub dodatkowymi kosztami, ale w kryzysowej sytuacji może rozwiązać problem. Pomoc drogowa dysponuje boosterem, czyli przenośną baterią o bardzo dużej pojemności. 

Co zrobić tuż po uruchomieniu silnika?

Gdy już uda nam się szczęśliwie odpalić maszynę, powinniśmy za chwilę ruszyć. Nie musimy czekać na rozgrzanie się silnika. Nie ma ono żadnego technicznego uzasadnienia. Dodatkowo narażamy się na konsekwencje natury prawnej: zabrania tego prawo o ruchu drogowym (art. 60 ust. 2). Można za to zapłacić mandat w wysokości 100 zł.  

Przez pierwsze kilometry trasy, nim silnik się nie rozgrzeje, powinniśmy zadbać o to, żeby pobór prądu nie był zbyt wysoki. Chodzi zwłaszcza o to, żeby nie włączać np. klimatyzacji bez potrzeby. Odradza się również jazdę na zbyt wysokich obrotach. Później możemy już przejść do normalnego użytkowania maszyny. 

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto zainwestować w implanty zębowe?
Dlaczego warto zainwestować w implanty zębowe?
W tym artykule przyjrzymy się dlaczego warto zainwestować w implanty zębowe, a także jakie są ich główne zalety w porównaniu do innych opcji odbudowy uzębienia.
Jak przygotować się do swojego pierwszego skoku spadochronowego w tandemie?
Jak przygotować się do swojego pierwszego skoku spadochronowego w tandemie?
Podnieść swoje doświadczenia z adrenaliny do jeszcze wyższego poziomu! Przygotuj się do swojego pierwszego skoku spadochronowego w tandemie z naszym przewodnikiem.
Czy e-sport może być uznany za prawdziwy sport?
Czy e-sport może być uznany za prawdziwy sport?
W dzisiejszych czasach e-sport stał się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w branży rozrywkowej. Rywalizacja na arenie wirtualnej, w grach takich jak League of Legends czy Counter-Strike: Global Offensive, przyciąga coraz większą liczbę fanów na całym świecie. Jednakże, pomimo jego rosnącej popularności, nadal pozostaje sporne pytanie: czy e-sport może być uznany za prawdziwy sport?
Ostatnie wpisy
Polecamy