Connect with us

Hobby

Jakie opony rowerowe wybrać na zimę?

Z roku na rok obserwujemy na ulicach coraz więcej rowerzystów, którzy niezależnie od warunków pogodowych śmiało jeżdżą na jednośladach. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona, zapewnij sobie bezpieczeństwo, zmieniając opony na zimowe! Jakie? O tym w naszym materiale!

Justyna Jarmułowicz

Opublikowany

w dniu

Potrzebujesz 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jonny Kennaugh/unsplash.com

Jesteś zapalonym rowerzystą? Z pewnością nie straszny Ci wiatr, śnieg i szaruga. Jeśli zimą szusujesz po miejskich drogach, musisz się upewnić, że Twój rower jest gotowy do jazdy w warunkach gołoledzi i mrozu. Dowiedz się, jakie opony rowerowe wybrać na zimę, żeby poczuć się bezpiecznie i komfortowo!

Co zrobić przed zakupem opon rowerowych na zimę?

Zanim kupisz opony rowerowe na zimę, wejdź na stronę producenta jednośladu, znajdź swój model i otwórz opis techniczny roweru. Zazwyczaj producent wskazuje maksymalną szerokość opony, którą można bezpiecznie użytkować w danym rowerze. O ile rower MTB ma na tyle szerokie obręcze, że znalezienie dla niego odpowiednich opon zimowych nie stanowi większego problemu, o tyle w przypadku innych rowerów wybór właściwych opon może być nieco bardziej kłopotliwy.

Kolcowane opony rowerowe 

Opony zimowe do roweru można umownie podzielić na te kolcowane i bez kolców. Opony kolcowane są dobrym rozwiązaniem w ekstremalnych warunkach zimowych, z oblodzonymi nawierzchniami, gdy istnieje duże ryzyko poślizgu. Wmontowane w opony kolce zwiększają przyczepność jednośladu, a szerszy bieżnik pozwala zapobiec utracie panowania nad kierownicą. Jeśli zima w Twojej miejscowości jest zwykle ciepła i mało kapryśna, a Ty jeździsz głównie po mokrym asfalcie, opony kolcowane nie będą Ci potrzebne. Jeśli jednak poruszasz się po nieodśnieżonych drogach, zmrożonych koleinach czy przymarzniętych nawierzchniach, warto zastanowić się nad zakupem modeli kolcowanych.

Opony do roweru szosowego na zimę

Przy wyborze opon do roweru szosowego na zimę zwróć uwagę na ich rzeźbę. Modele tego typu muszą dobrze odprowadzać wodę i zanieczyszczenia. Jedną z kluczowych funkcji opon rowerowych na zimę jest właśnie zdolność do samooczyszczania. Wybieraj bieżniki z rzadko rozstawionymi zębami, jeśli zdarza Ci się zjeżdżać z szosy i jeździć po nawierzchniach szutrowych.

Wkładka antyprzebiciowa

Zimowe opony rowerowe muszą być odporne na przebicie. Ogumienie ze wzmocnieniem nie tylko ogranicza ryzyko awarii na trasie, ale też zwiększa przyczepność do podłoża. Wkładki antyprzebiciowe montowane są między obręczą a oponą i nadają się do rowerów szosowych, górskich i gravelowych. Najlepsze modele są wykonane z lekkiej pianki Evo, która skutecznie zabezpiecza obręcz i amortyzuje uderzenia.

Miękkie mieszanki gumowe

W drugiej części sezonu zdecydowanie lepiej będą się sprawdzać modele wykonane z gum miękkich. Taki materiał cechuje się większą elastycznością, co zwiększa przyczepność do podłoża. Twarde mieszanki gumowe tężeją w niskich temperaturach, zwiększając ryzyko upadku.

Wąskie czy szerokie opony?

Wymiary ogumienia muszą być dostosowane nie tylko do modelu jednośladowca, ale też do rodzaju nawierzchni, po których się poruszasz. Nawierzchnie mokre – a zdecydowana większość regionów w Polsce jest w ostatnich latach bardziej deszczowa niż śnieżna –  wymagają szerszego ogumienia. Modele wąskie są lepszym wyborem, gdy poruszasz się po śniegu. Wąskie opony lepiej przecinają zaspy i grube warstwy śniegu, gwarantując lepszą przyczepność do podłoża.

Niezależnie od zastosowanych opon sugerujemy obniżyć w nich ciśnienie. Zabieg ten zwiększa powierzchnię styku z nawierzchnią, co zapewnia lepszą przyczepność, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Zdj. głowne: Jonny Kennaugh/unsplash.com

Tłumaczka i copywriterka o szerokich zainteresowaniach i szczególnym zamiłowaniu do kwestii związanych z rozwojem osobistym i zdrowym stylem życia. Na co dzień pisze i tłumaczy, w wolnych chwilach gotuje, wędruje po lesie i nie może się powstrzymać przed obmyślaniem kolejnych planów na życie. Ceni sobie bliskie relacje z ludźmi i chętnie służy pomocą i cenną wskazówką.

Kliknij by skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hobby

Hulajnoga jako zdrowy i ekologiczny środek transportu

Hulajnogi coraz częściej zdobywają popularność wśród mieszkańców miast jako opłacalna i ekologiczna forma transportu.

Artykuł sponsorowany

Opublikowany

w dniu

Hulajnogi coraz częściej zdobywają popularność wśród mieszkańców miast jako opłacalna i ekologiczna forma transportu. Są one nie tylko bardziej przystępne cenowo niż samochody, ale są również bardziej przyjazne dla środowiska. Na początek, hulajnogi są zasilane własną siłą, co eliminuje potrzebę używania benzyny i drastycznie zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Ponadto, ich niewielki rozmiar oznacza, że mogą poruszać się po ciasnych ulicach z łatwością, zmniejszając korki w zatłoczonych obszarach.

Ruch to zdrowie

Hulajnogi stanowią doskonałe źródło ćwiczeń dla tych, którzy jeżdżą na nich regularnie. W przeciwieństwie do samochodów czy pociągów, które wymagają minimalnego wysiłku fizycznego, jazda na hulajnodze wymaga użycia mięśni, aby utrzymać równowagę i nadążyć za ruchem. To nie tylko pomaga jeźdźcom zachować zdrowie, ale także oszczędza pieniądze na członkostwo w siłowni lub inne zajęcia fitness. Dodatkowo, ze względu na niską cenę, hulajnogi są znacznie bardziej dostępne dla osób w każdym wieku i o różnym statusie społeczno-ekonomicznym niż samochody czy motocykle. Zobacz modele (https://movino.com/pl/hulajnogi/), które na pewno wpadną w Twoje gusta.

Przyjazność środowisku

Hulajnogi stają się coraz bardziej popularnym i realnym środkiem transportu dla mieszkańców miast, oferując bardziej przystępną i przyjazną dla środowiska alternatywę dla samochodów. Hulajnogi nie tylko nie potrzebują benzyny, ale ich niewielki rozmiar pozwala im manewrować w ciasnych uliczkach, do których samochody nie mają dostępu, co zmniejsza korki. Nie musisz szukać już miejsca parkingowego – hulajnogę złożysz i zabierzesz ze sobą. Ponadto, ich niski koszt sprawia, że są dostępne dla ludzi w każdym wieku i ze wszystkich środowisk społeczno-ekonomicznych.

Podsumowując, jazda na jednośladzie jest skutecznym sposobem dla osób dojeżdżających do pracy w mieście, aby zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie zmniejszyć swój ślad węglowy i poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucia. Dzięki łatwości użytkowania, przystępnej cenie i wielu korzyściom zdrowotnym, nie dziwi fakt, że tak wiele osób porzuca tradycyjne środki transportu na rzecz tej przyjaznej środowisku alternatywy. Dodatkowo, hulajnogi to nie tylko wygodna jazda po mieście – na modelach do tego przystosowanych możesz wypróbować bardziej ekstremalne triki. Hulajnogi wyczynowe MOVINO umożliwiają wykonywanie sztuczek i akrobacji. Każdy znajdzie coś dla siebie w hulajnodze!

Zdjęcie: materiał Klienta

Kontynuuj czytanie

Hobby

Na te koncerty musi wybrać się fan muzyki w 2023 roku

Kochasz muzykę i często bywasz na koncertach? Zobacz, na jakich wydarzeniach w 2023 roku nie może Cię zabraknąć!

Aleksandra Nowak

Opublikowany

w dniu

Nowy rok już za pasem! To ostatni moment, by kupić bilety na koncerty w 2023 roku. Wielu rozchwytywanych artystów wyprzedaje wejściówki w tak szybkim tempie, że bilety na ich występy kupować trzeba z bardzo dużym wyprzedzeniem. Zobacz, na jakich koncertach nie może Cię zabraknąć w przyszłym roku.   

Poezja śpiewana   

Dla wszystkich obywateli Krainy Łagodności, rok 2023 będzie wyjątkowo atrakcyjny. Na warszawskich scenach wystąpi bowiem mnóstwo artystów ze świata poezji śpiewanej. Już od pierwszych miesięcy przyszłego roku swoje koncerty Warszawa planują zarówno dobrze znane gwiazdy tego gatunku, jak i młodzi, początkujący artyści.   

Już w styczniu w koncercie “Piosenki to…?”, będzie można usłyszeć piosenki napisane przez legendarnych tekściarzy, jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jerzy Kofta i Jeremi Przybora. Swoje interpretacje znanych piosenek na scenie teatru ROMA przedstawią aktorzy: Marcin Januszkiewicz, Jakub Gąsowski i Katarzyna Dąbrowska, a także Hanna Śleszyńska, Jacek Wójcicki, Zbigniew Zamachowski, Joanna Trzepiecińska oraz Olga Bończyk. Takiego widowiska nie można przegapić!  

W marcu będzie można posłuchać młodych artystów z zespołu Cztery Pory Miłowania, którzy od 2017 roku tworzą wyjątkową muzykę do wierszy wybitnych poetów, jak Edward Stachura, Piotr Konczak czy Aleksandra Bacińska. Nietypowe, autorskie aranżacje i poruszające teksty piosenek sprawiają, że warto zapoznać się z twórczością tych młodych muzyków.  

Michał Bajor planuje odwiedzić Warszawę w maju, by dać swój koncert, zatytułowany “No, a ja?”. W ramach trasy promującej nową płytę, artysta przedstawi odświeżone aranżacje swoich starych, najbardziej znanych i lubianych przez publiczność utworów, a także kilka nowych kompozycji.  

Koncerty legend  

Choć ABBA zakończyła już swoją działalność artystyczną, a zespół Queen bez Freddiego Mercury’ego to nie to samo, piosenki tych kultowych grup są w naszych sercach do teraz. W 2023 roku w Arenie Ursynów planowane są aż dwa widowiska upamiętniające legendy muzyki. Koncerty “Queen Machine” oraz “Tribute to Bee Gees” to spektakularne widowiska pełne największych szlagierów lat 70.   

W teatrze Palladium już w lutym spotkać się mogą najwięksi fani zespołu ABBA, ponieważ to właśnie tam odbędzie się koncert z symfonicznymi aranżacjami właśnie tego zespołu. Oprócz piosenek zwycięzców Eurowizji, można będzie usłyszeć też inne hity lat 70, zespołów, takich jak Boney M, Modern Talking czy kultowego duetu italiano disco Romina Power i Al Bano.  

Radiowe hity na żywo  

Wśród oferty koncertowej na 2023 rok nie mogło oczywiście zabraknąć popularnych gwiazd polskiej sceny muzycznej. W przyszłym roku na warszawskich scenach zaśpiewają między innymi: Patrycja Markowska, Kaśka Sochacka, Sławek Uniatowski, Ryszard Rynkowski, Kasia Kowalska oraz Ania Wyszkoni. Piosenkarze koncertują ze swoimi największymi przebojami w nowych, odświeżonych aranżacjach. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Wendy Wei

Kontynuuj czytanie

Hobby

Jak stworzyć pierwsze akwarium?

Akwarystyka jest niezwykle wciągającym i pasjonującym hobby, a piękne akwarium jest dumą swojego właściciela. Podpowiadamy, jak założyć swoje pierwsze akwarium.

Aleksandra Nowak

Opublikowany

w dniu

Rybki w akwarium to piękna ozdoba każdego domu, a akwarystyka jest niezwykle wciągającym i satysfakcjonującym hobby. Stworzenie pierwszego akwarium nie jest wcale takie łatwe. Obecnie wiadomo już, że rybom do szczęścia nie wystarczy zimna woda z kranu i sucha karma. W jaki sposób stworzyć najlepsze warunki do życia dla rybek i jak zaaranżować pierwsze akwarium, by mogło być ozdobą? Poznaj nasze rady.  

Litraż akwarium   

Pierwszym pytaniem, jakie musisz sobie zadać, jest to, na jaki litraż akwarium możesz sobie pozwolić. Niektórzy dopasowują wielkość akwarium pod jego obsadę, inni obsadę do akwarium. Weź pod uwagę przede wszystkim swoje możliwości przestrzenne oraz finansowe. Im większe będzie akwarium, tym będzie droższe w zakupie i utrzymaniu, dlatego musi być to przemyślana decyzja. Dobrze zastanów się też nad tym, czy na pewno masz gdzie trzymać akwarium. Szklany pojemnik napełniony kilkudziesięcioma litrami wody, piaskiem, żwirkiem i żywymi rybami będzie ważył naprawdę sporo, dlatego musisz przemyśleć, czy planowana szafka czy półka utrzyma takie obciążenie. Wielu akwarystów nie poleca wcale na początek małych baniaków. Przy niewielkim litrażu dużo trudniej jest zachować stabilne parametry wody i jej temperaturę, a dodatkowo możliwości obsady są mocno ograniczone. Akwaria 54 ub nawet 112 litrów powinny być na początek optymalne. 

Wyposażenie akwarium   

Sam zbiornik nie wystarczy. Koniecznym wyposażeniem przy większości ryb akwariowych jest filtr i grzałka do wody. Wiele gatunków ryb wymaga także zabezpieczenia w postaci pokrywy na akwarium. Pompę z filtrem oraz grzałkę dobiera się do litrażu akwarium. Musisz wybrać sprzęt, który będzie w stanie spełniać swoją funkcję w danym litrażu. NA filtrach jest zazwyczaj zamieszczona informacja o tym, jaka jest maksymalna pojemność akwarium, w którym skuteczne będzie urządzenie. W kwestii grzałki przyjmuje się zasadę – 1W mocy na 1l wody w zbiorniku. 

Jeśli zamierzasz mieć w akwarium rośliny, co jest wysoce wskazane dla zdrowia ryb i parametrów wody, do ich wzrostu potrzebna będzie też lampa naświetlająca. Może być ona montowana w pokrywie akwarium albo osobno obok niej. Pełne wyposażenie do akwariów o większości popularnych litraży, w ofercie powinien posiadać sklep akwarystyczny. Czasem można je też znaleźć na dziale z akwarystyką w większych sklepach zoologicznych.  

Preparaty do akwarium   

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o preparaty przy zakładaniu i prowadzeniu pierwszego akwarium, jest uzdatniacz do wody oraz płyn zawierający bakterie azotowe. Uzdatniacz niweluje w wodzie kranowej niebezpieczne substancje i nadaje jej optymalne pH. Z kolei bakterie azotowe dbają o czystość wody w akwarium, rozkładają niebezpieczne dla zdrowia ryb toksyny oraz zmniejszają zawartość amoniaku, który wytwarza się z ubocznych produktów przemiany materii mieszkańców akwarium. 

W nowym akwarium nie mogą od razu zamieszkać ryby. Najpierw przez kilka tygodni akwarium i filtr muszą dojrzewać, by bakterie azotowe namnożyły się odpowiednio i dobrze ustabilizowały parametry wody. Pełen cykl azotowy zajmuje około miesiąca i dopiero po tym czasie można do wody wpuścić pierwszych lokatorów. Pamiętaj o tym, by tworzyć obsadę akwarium nie na podstawie wyglądu ryb, ale biorąc pod uwagę przede wszystkim ich potrzeby gatunkowe. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Mascha Hesselink

Kontynuuj czytanie

Popularne