Odpowiednie i dostosowane do potrzeb gatunkowych karmienie zwierzaka jest podstawą jego zdrowia, prawidłowego rozwoju i długiego życia. Bez zdrowej, zbilansowanej i przemyślanej diety, zwierzak nie może być w pełni zdrowy. Jak więc wybrać odpowiednią karmę, by nie zaszkodzić swojemu psu? Opowiadamy o tym, jak czytać składy psich karm oraz jak wybrać tę odpowiednią. Oto ważne kryteria wyboru codziennego pożywienia dla swojego psiaka.
Z czego powinna składać się karma dla psa?
Psy nie są bezwzględnymi mięsożercami, co nie zmienia faktu, że mięso jest i powinno być ich głównym pożywieniem. Co prawda karma dla czworonoga może, a nawet powinna zawierać niewielką ilość warzyw i owoców, ale podstawą, na pierwszym miejscu w składzie karmy, powinno być mięso.
Pożywienie podstawowe, czyli tak zwana karma bytowa, powinna składać się w większości w mięsa mięśniowego. Podroby powinny znajdować się w kolejności składu zaraz po nim. Są one bardzo wartościowe w psiej diecie, ponieważ są bogate w minerały i mikroelementy. W dalszej kolejności karmę mogą uzupełniać warzywa, owoce i dodatki dietetyczne, takie jak olej z łososia lub lniany albo suplementy.
Drugi aspekt to zawartość zbóż. Ziarna i zboża, takie jak pszenica, żyto, ryż, proso, kukurydza i inne, zawierają skrobię, niektóre także gluten, których nie trawi psi układ pokarmowy. Ich obecność w składzie karmy może prowadzić do biegunek, bolesnych kolek, a nawet złogów w jelitach. Dodatkowo są one zupełnie bezwartościowe dietetycznie, więc są całkowicie zbędne w karmie.
Uważaj na popularne i reklamowane karmy, które składają się w większości ze zbóż, zapychaczy, a mięsa jest w nich zaledwie 4%. Czytając skład pokarmu dla psa szukaj w nim zawartości mięsa, a nie produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ to nie mięso, a tłuszcz, skórki, odpady z produkcji mięsa oraz na przykład nabiał.
Karma mokra czy sucha?
Zdrowy i zdolny do gryzienia pies powinien być na diecie mieszanej, która łączy zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Pies naturalnie ma w sobie silną potrzebę żucia i gryzienia. Podczas posiłku składającego się z suchej karmy pies może w pewnym stopniu ją realizować. Karma mokra może być jednym z posiłków w ciągu dnia lub dodatkiem w postaci przysmaku, wypełnienia do zabawki lub maty do wylizywania.
Niektóre psy mogą jednak reagować na taki sposób żywienia w niepożądany sposób i jeść na przykład tylko jeden rodzaj karmy (zazwyczaj wybierają mokrą, ponieważ ma więcej smaku). Wtedy należy stopniowo obrać styl żywienia oparty na jednym rodzaju karmy – najlepiej skonsultować się w tej sprawie z zoodietetykiem, ewentualnie z weterynarzem.
Doskonałej jakości karmy, zarówno suche, jak i mokre, znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym https://petcentrum.pl/. Jeśli pies ma problem z dziąsłami lub zębami albo po prostu ma już duże ubytki w uzębieniu z racji wieku lub stanu zdrowia, można stosować dietę wyłącznie z karmy mokrej, która jest łatwiejsza do pogryzienia.
Zajmowanie się psem to ogromna odpowiedzialność, ponieważ wszystkie decyzje na temat żywienia, wychowania i zdrowia zwierzaka, podejmuje jego opiekun. Pamiętaj o tej odpowiedzialności i dokonuj mądrych, przemyślanych i świadomych wyborów, nie tylko w kwestii karmienia, lecz także w innych sferach życia Twojego pupila.
Zdj.główne: James Barker/unsplash.com