Urządzenie domowej siłowni może być bardzo przydatne wtedy, gdy bardzo chcemy ćwiczyć, ale nie mamy dość czasu na ciągłe bieganie na profesjonalną salę ćwiczeniową. Nim zapełnimy piwnicę lub inne wolne pomieszczenie przyrządami, powinniśmy mądrze wybrać podstawowe akcesoria. W tym przede wszystkim hantle. Jakie warto kupić?
Nim zdecydujemy o tym, jakie hantle są nam potrzebne, powinniśmy uzmysłowić sobie to, jak możemy je właściwie wykorzystać. Okazuje się zaś, że są to dość podstawowe i niezbędne przyrządy.
Przede wszystkim są uniwersalne i może z nimi ćwiczyć właściwie każdy. Nie ma znaczenia płeć, waga, forma fizyczna czy poziom zaawansowania w uczęszczaniu na siłownię. Mogą być podstawą do autonomicznego treningu, ale też pomóc uzyskać formę potrzebną do uprawiania innych dyscyplin sportowych.
Ćwiczenia z ich użyciem są stosunkowo proste i nie muszą być bardzo forsowne czy czasochłonne. Dzięki nim można zadbać o wygląd własnego brzucha, ud, barków, karku, ale także biustu w przypadku pań.
Oczywiście hantle występują w więcej niż jednym wydaniu. Różnią się zwłaszcza materiałem, z którego je wykonano. Wyliczyć trzeba więc przede wszystkim hantle bitumiczne i żeliwne. Które z nich są lepsze i co za nimi przemawia?
W przypadku hantli bitumicznych mamy do czynienia ze specyficzną budową. Wypełnia się je kruszywem lub betonem, które nadają odpowiedni ciężar, ale są znacznie tańsze. Z reguły są też większe, co decydująco wpływa na rozkład ciężaru. Dlaczego jest to takie ważne? Docenimy ten fakt, gdy ćwicząc w salonie lub własnym pokoju jeden z hantli spadnie nam na podłogę. Istnieją znacznie mniejsze szanse, że hantle bitumiczne wyrządzą trwałe szkody w podłodze, w przeciwieństwie do tych z żeliwa.
Co przemawia w takim przypadku za tym, że wiele osób decyduje się na zakup hantli z żeliwa? Niektórzy użytkownicy niezwykle cenią sobie ich długowieczność i wytrzymałość – bardzo trudno jest je trwale uszkodzić. Takie hantle są również mniejsze i łatwiej jest nimi manewrować lub zwyczajnie schować je gdzieś, gdy już zakończymy serię ćwiczeń przeznaczonych na dany dzień.
Można także wybierać pomiędzy hantlami jednoczęściowymi a tymi, które posiadają regulację. Pierwsze kupimy za niższą kwotę, najczęściej w ciężarach do 10 kg. Hantle regulowane pozwalają na to, żeby nie było trzeba kupować wielu egzemplarzy o różnej wadze. Możemy sami regulować ich ciężar i taka opcja wydaje się być szczególnie korzystna.
Warto zabezpieczyć się przed możliwością bolesnej i groźnej kontuzji, której można się nabawić wówczas, gdy jeden z krążków z hantli spadnie przypadkiem na nasze stopy. Ważna jest taka konstrukcja gryfu, która będzie możliwie najlepiej chronić przed tym niebezpieczeństwem. Warto więc zrezygnować z bardziej niebezpiecznego gryfu gładkiego i postawić na śrubowy. Zmiana ciężaru będzie wtedy trwała nieco dłużej, ale zyskamy poczucie pewności, że ćwiczenie jest bezpieczne. Pamiętajmy o tym również wtedy, gdy hantle mają być prezentem dla młodego człowieka, który rozpoczyna swoją przygodę z ćwiczeniami.
Jedną z zalet zakupu hantli jest to, że mogą mieć od razu bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je w treningu siłowym, wyszczuplającym, ogólnorozwojowym, ale bywa też, że znajdują zastosowanie podczas ćwiczeń fitness. Przykładowe zajęcia z hantlami to m.in. przysiady z hantlami, wzniosy na palcach z hantlami czy długie wykroki przeprowadzone również z wykorzystaniem tych przyrządów. Kupując je, możemy rozpocząć przygodę z codziennym treningiem. Na skompletowanie profesjonalnej siłowni w domu przyjdzie jeszcze czas.
Fot. Andres Ayrton/Pexels