Chociaż udział w biegu z przeszkodami pozostawia niesamowite wspomnienia i często jest z nim związana wspaniała fotorelacja, to trzeba pamiętać o jego prawdziwie morderczym charakterze. Koniecznie trzeba się do niego przygotować. Jak powinien prezentować się dekalog debiutanta?
W naszym kraju biegi ekstremalne zyskują sobie na popularności. Runmageddon, Bieg Twardziela, Armagedon Active, Barbarian Race, Las Masakras czy Bieg Rzeźnika to tylko niektóre z cyklicznych eventów, które skupiają zainteresowanie coraz większej liczby amatorów morderczego wysiłku z dużą ilością błota i przeszkód.
Bieg ekstremalny jest wydarzeniem, które wymaga od uczestnika nie tylko stałego treningu biegowego, ale i ogólnej sprawności ciała. Choć trasy biegu dobierane są często dla różnych poziomów trudności, to kilka rzeczy je łączy: konieczność biegnięcia w błocie, lodowatej wodzie, pokonywania terenowych przeszkód, skałek czy powalonych drzew. Jak się do tego przygotować i czy właściwie jest to możliwe?
Przede wszystkim kompleksowe. Istotne jest nie tylko właściwe wyćwiczenie fizyczne, ale też strój czy nawet przygotowanie mentalne. O czym przede wszystkim warto pamiętać?
Podstawą jest oczywiście trening biegowy dostosowany do długości trasy, którą zamierza się pokonać. Taki rodzaj sprawności potrzebny jest przede wszystkim po to, żeby z odpowiednią prędkością poruszać się pomiędzy zaplanowanymi na trasie przeszkodami.
Kolejnym etapem jest trening siłowy – przyda się zwłaszcza wówczas, gdy na trasie biegu przyjdzie się podciągać, unosić lub ciągnąć przedmioty o znacznej wadze. Niezbędne są wcześniejsze ćwiczenia mięśni ramion i rąk, które można np. wykonywać na drążkach. Zawsze w cenie są również aktywności takie jak wspinanie po linie, podnoszenie ciężarów, przysiady i pompki. Ćwiczeniem, które świetnie wpływa na mięśnie naszego ciała, jest także pływanie.
Niezwykle istotnym elementem w takim przypadku jest właściwy ubiór. Oczywiste jest, że ubranie powinno być zarazem wygodne i funkcjonalne. W biegu z przeszkodami, jeśli chodzi o kwestię odzieży, musimy zadbać o dobrej jakości, wytrzymałe ubrania. Powinny także chronić ręce i nogi np. przed otarciami.
Podstawowy zestaw to przylegająca koszulka z długim rękawem i legginsy. Dodatkowo ważne są tu rękawiczki, ochraniacze na łokcie i kolana, czy też tejpy na kostki. Cały strój powinien być wykonany z grubszego materiału technicznego, który dobrze zabezpieczy przed otarciami i mikrourazami.
Przede wszystkim jednak trzeba mieć właściwe nastawienie. Trzeba się przyzwyczaić do myśli o tym, że będzie trudno, ale ‘’wszystko jest dla ludzi’’. Celem organizatora jest to, żeby utrudnić dotarcie do celu, jednak nie chodzi o uniemożliwienie tego. Taki bieg z przeszodami jest mniej bezpieczny, ale przy odrobinie treningu można pokonać trudną trasę. Ważne jest też to, by do innych uczestników biegu podchodzić w życzliwy sposób. Trzeba pamiętać, że ich również przywiodły tutaj podobne motywacje i te same zainteresowania.
Zdjęcie główne: Brian Jackson/Adobe Stock